top of page

ŻYWIENIE W CHOROBACH UKŁADU WYDALNICZEGO 

ŚWINKI MORSKIE I KRÓLIKI

zywienie mocz.png

WYDRUKUJ LUB ZAPISZ  >

   

     Żywienie świnek morskich i królików z problemami nerkowo-moczowymi (niewydolność nerek, kamienie moczowe, zapalenia pęcherza), jest ważnym elementem zarówno zapobiegania zachorowaniu, jak i wspomagania leczenia. Temat zaleceń dietetycznych przy tego typu problemach omawia dla nas lek. wet. Anna Michalska, która zajmuje się zawodowo i pasjonuje gryzoniami i królikami od 6 lat. Doktor Anna jest zdania, że im mniejszy pacjent, tym większa troska i uwaga powinna zostać mu poświęcona. Swoją wiedzę zdobywała pod okiem dr Jerzego Ziętka, wybitnego specjalisty w dziedzinie leczenia gryzoni i zajęczaków.

Najważniejsze aspekty żywienia (w leczeniu i profilaktyce) :

1) Zwiększenie podaży wody (woda źródlana, nie mineralizowana) - oprócz stałego dostępu, zaleca się dodanie kilku miseczek i poidełek w zasięgu zwierzęcia, a także podawanie mokrych warzyw i zielonek. Do wody można dodatkowo dolać (rozcieńczone z wodą w stosunku 1:1) herbatki z żurawiną, sok z żurawiny, herbatki z ziół moczopędnych (opisanych poniżej)

2) Zwiększenie ilości ruchu - częstsze wypuszczanie, zabawy. Więcej ruchu sprzyja samoistnemu usuwaniu złogów, które mogą gromadzić się w pęcherzu moczowym. Takie ćwiczenia poprawiają też kurczliwość mięśniówki pęcherza moczowego.

3) Zapewnienie równowagi wapniowo-fosforanowej (Ca:P ok. 2:1) - nie rezygnujemy z wapnia! Zależy nam natomiast na równowadze składnikó w diecie, co możemy osiągnąć za pomocą:

     a) Zamiany siana z lucerny/z koniczyną na siano tymotkowe - zawiera mniej białka (dlatego    zapobiega otyłości) i więcej fosforu.

   b) Ograniczenia karmy/granulatu - zdrowa ilość to 1-2 łyżeczki dziennie granulatu (Bezzbożowego! Żywieniowa przypominajka: >królik< i >świnka<) o możliwie najniższej zawartości wapnia.

     c) Podawania świeżych warzyw ubogich w wapń: ogórek, karczoch, korzeń pietruszki (nać ma dużo wapnia), papryka, seler naciowy, cukinia, liść cykorii, pasternak korzeń, topinambur (ziele i bulwa)

    d) Podawania procentowo większej ilości świeżych ziół, a mniej suszonych - nie rezygnacja z suszonych! Jedynie procentowe zwiększenie ilości świeżych. Suszone zioła zawierają więcej wapnia niż świeże z uwagi na brak wody

    e) Podawania ziół moczopędnych: liść brzozy, chaber bławatek, tymotka łąkowa, skrzyp polny, ziele pokrzywy, liście i korzeń mniszka lekarskiego**, rumianek, fiołek trójbarwny, stokrotka polna, ziele rdestu ptasiego, szyszki i liście chmielu, ziele kukurydzy***, gwiazdnica pospolita, liście jabłoni, liście leszczyny, liście lipy, liście jeżyny, maliny

    f) Podawania owoców moczopędnych (w rozsądnych ilościach, jako smakołyk) - jabłko, arbuz, żurawina

    g) Ograniczenia roślin z dużą zawartością wapnia/szczawianów: szczaw, szpinak, liście buraka, szparagi, jarmuż, brokuł, burak, kalarepa, nać pietruszki, nać marchwi, rukola, bazylia, mięta, rzeżucha, nać selera, liść kalafiora, krwawnik, koniczyna, lucerna, korzeń cykorii.

    Ograniczenie nie oznacza eliminacji - zioła i warzywa są w diecie świnki niezbędne, w przypadku kamicy pęcherza moczowego należy jedynie ograniczyć podawanie wyżej wymienionych do np 1-2x w tygodniu w niewielkiej ilości.

   W leczeniu niezbędne mogą okazać się wyciągi ziołowe, suplementy i leki weterynaryjne lub "ludzkie" (zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, przewidzianymi dla każdego pacjenta indywidualnie). Nigdy nie należy samodzielnie podawać preparatów leczniczych zwierzęciu bez konsultacji z lekarzem weterynarii, specjalizującym się w leczeniu danego gatunku!

    Na koniec przypominamy, że wapienka (więcej >klik<), sole, kolby smakowe NIE SĄ DOBRE DLA ŚWINEK I KRÓLIKÓW zarówno zdrowych, jak i chorych, a u zwierząt z problemami nerkowo-moczowymi mogą okazać się szczególnie szkodliwe.

** (uwaga, liście mniszka zwłaszcza suszone zawierają dużo wapnia, należy je podawać najlepiej świeże lub suszone w niewielkiej ilości, nie należy z nich całkiem rezygnować)

*** działa silnie moczopędnie,podawać w małych ilościach

W celu poszerzenia wiedzy warto poczytać:

- FB grupa Świnki morskie; Świnki morskie - wiedza w obrazkach i Caviarnia - stowarzyszenie pomocy świnkom morskim

- jakubkliszcz.com

Autorką tekstu jest lek. wet. Anna Michalska.

Drobne poprawki wprowadziła lek.wet. Urszula Kulesza (obecnie lek. wet. Urszula Grzesiuk)

Autorką grafiki jest lek. wet. Urszula Kulesza (Grzesiuk)

Autorką zdjęcia użytego w grafice jest lek. wet. Agata Godlewska, zdjęcie wykonano w Hoteliku Krecik.

bottom of page