top of page

PRAWIDŁOWA DIETA SZCZURA

W PIGUŁCE

gryzinfo.png

WYDRUKUJ LUB ZAPISZ  >

 

     Szczury są zwierzętami wszystkożernymi – w naturze odżywiają się roślinami oraz pokarmem zwierzęcym. Podstawą diety szczura jest odpowiednio zbilansowana karma gotowa. Prawidłowa karma dla szczurów powinna zawierać głównie węglowodany, zapotrzebowanie na białko i tłuszcz jest niskie. Wybierając mieszankę wieloskładnikową, należy kierować się nie tylko parametrami, ale także składem. W celu utrzymania różnorodności pożywienia możemy karmy zmieniać lub łączyć. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy nasi podopieczni nie wybierają tylko niektórych składników mieszanki. By utrudnić im selekcję pokarmu, możemy wybrać inną karmę.

     W naturze szczury spędzają dużo czasu na poszukiwaniu pokarmu. Rozrzucenie go w klatce czy na wybiegu, zamiast umieszczenia w miseczce, daje szczurom nie tylko atrakcyjną aktywność, ale także pomaga słabszym osobnikom, którym dominujące szczury utrudniają pobieranie pokarmu.

     Dieta szczurów powinna być uzupełniana świeżymi warzywami i owocami – z przewagą tych pierwszych. Okazjonalne smakołyki w postaci chudego mięsa, larw mącznika, ugotowanych jajek i roślin strączkowych są dobrym dodatkowym źródłem białka. Należy brać pod uwagę rodzaj smakołyku, aby nie zaburzyć prawidłowej proporcji węglowodanów, białka i tłuszczów w podaży.

     Szczurom nie powinno się podawać surowych roślin strączkowych ze względu na zawartą w nich fitohemaglutyninę, powodującą aglutynację czerwonych i białych krwinek. Badania wskazują, że duże dawki rabarbaru mogą prowadzić do uszkodzeń nerek. Śmiertelne zatrucia mogą wywołać ziarna maku meksykańskiego czy solanina zawarta w zielonych ziemniakach. Owoce podawane szczurom powinny mieć usunięte pestki, gdyż zawierają one amygdalinę. Jednym z produktów rozkładu amygdaliny jest cyjanowodór, który jest silnie trujący. Samce nie powinny dostawać jedzenia zawierającego D-limonen – takiego jak cytryny, pomarańcze, mango, papaja, czarny pieprz czy gałka muszkatołowa – ze względu na powiązanie ze zwiększoną częstotliwością występowania nowotworów nerek. Jeśli chcemy podać pokarm szczególnie lepki – typu masło orzechowe, w którym bardzo dobrze chowa się leki – należy zachować szczególną ostrożność i podawać bardzo małą ilość - szczur może się nim zadławić.

 

   W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto sprawdzić w Internecie czy dana substancja jest bezpieczna dla naszego szczura, a przy braku informacji - odstąpić od jej podania.

​    

Autorką tekstu jest lek. wet. Aleksandra Orzechowska, Prywatnie właścicielka kilku szczurków, których leczeniem - między innymi - chciałaby się zajmować zawodowo. Treść skonsultowana była z lek. wet. Agatą Godlewską. 

Poprawek dokonała lek. wet. Klaudia Majcher.

Autorką grafiki jest lek. wet. Urszula Grzesiuk

Autorką zdjęcia użytego w grafice jest lek. wet. Agata Godlewska, zdjęcie wykonano w Hoteliku Krecik.

bottom of page